16° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Kato Dağı’ndaki yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı

KATO DAĞI’NDAKİ YABAN HAYVANLARI İÇİN DOĞAYA YEM BIRAKILDI
Çevre - 7 Şubat 2021 11:40 A A

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde bulunan 2 bin 900 rakımlı Kato Dağı eteklerine, yaban hayvanları için yem ve et bırakıldı.

Şırnak Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri tarafından, Beytüşşebap ilçe genelindeki yaban hayvanlarının yaşam alanları ve geçiş bölgelerine yem, et ve saman bırakıldı. Beytüşşebap İlçe Tarım ve Orman Müdürü Salih Aktaş, yoğun kar yağışında etkilenen yaban hayvanlar için çalışma başlattıklarını söyledi. Aktaş, “Malumunuz bu yıl çok kar yağdı. İlçe genelinde birçok alana yem, saman ve et bıraktık. Yaban hayvanlarının muhtemel bölgelerini belirledik ve Şırnak’tan gelen ekiple beraber bu bölgelere yem bıraktık. Bu vesileyle karla kaplı dağlarda bir şeyler bulamayan hayvanların aç kalmasının önüne bir nebze bile olsa geçmek istedik. Bu dağlarımızda nesli tükenme tehlikesi altında olan yüzlerce hayvan çeşidi var, lütfen soğuk ve karlı havalarda yaban hayvanlarını unutmayalım ve elimizden geldiğince çevremize bir şeyler bırakalım” dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürü Orhan Kalay ise yaban hayatına destek kapsamında Beytüşşebap’ta farklı noktalara yaban hayvanları için yem bıraktıklarını söyledi. Kala, “Birçok bölgede ağır kış koşullarından dolayı yaban hayvanları için kasap, manav, pazar artıkları, saman ve buğday gibi tedarik ettiğimiz yemleri doğaya bıraktık. Bu kış döneminde ilimiz merkez, Uludere ve Beytüşşebap ilçelerinde, kardan dolayı aç kalan yaban hayvanlarının yerleşim alanlarına gelmelerini önlemek amacıyla, belirlediğimiz çeşitli alanlara 3 ton yem bırakacağız” diye konuştu.

Bu haber 64 kez okundu.
Çevre - 11:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ