16° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Irkçılıkla mücadelenin sembol isimlerinden Traore: “Fransa’da siyahiler ve göçmenler tehlikede”

TİME DERGİSİ TARAFINDAN GEÇTİĞİMİZ YIL IRKÇILIĞA KARŞI GÖSTERDİĞİ MÜCADELE İLE ÖNE ÇIKAN ASSA TRAORE FRANSIZ DERGİSİNE VERDİĞİ RÖPORTAJDA, “FRANSA’DA SİYAHİLER, ARAPLAR VE GÖÇMEN KÖKENLİLER GÜVENDE DEĞİL” DEDİ.
Dünya - 6 Şubat 2021 15:41 A A

Time dergisi tarafından geçtiğimiz yıl ırkçılığa karşı gösterdiği mücadele ile öne çıkan Assa Traore Fransız dergisine verdiği röportajda, “Fransa’da siyahiler, Araplar ve göçmen kökenliler güvende değil” dedi.

Fransa’da yayınlanan ve Afrika ile ilgili içeriklere yer veren “Jeune Afrique” dergisi, Temmuz 2016’da polis şiddeti sonucu sebebiyle hayatını kaybeden Adama Traore’nin kız kardeşi olan Assa Traore ile röportaj gerçekleştirdi. “Adama için Gerçekler” Derneğinin başkanı ve ırkçılıkla mücadelenin sembol isimlerinden olan Assa Traore için dergide “Assa, bazılarının fısıldamaya cesaret edemeyeceği gerçeği yüksek sesle ve net bir şekilde kınıyor: Fransız toplumu ve devletinin derin ırkçılığını” ifadeleri kullanıldı.

Assa Traore, röportajda özellikle göçmenleri hedef alan polis şiddetini kınayarak Fransa’da sistematik polis ırkçılığı olduğuna dikkat çekti. Daha önce bu ülkenin adaletine inandığını belirten Traore, “Adaletin bir hak olduğuna inanarak büyüdüm. Bugün anlıyorum ki bu hak herkes için aynı değil. Bu sistemi devirmek için savaşmalıyız” ifadelerini kullandı.

“Fransa hala köleliğin ve sömürgeciliğin etkisinde”

Assa Traore, “Fransa hala köleliğin ve sömürgeciliğin etkisini yaşıyor. Anne-babamızın ve atalarımızın uğradığı insanlığa karşı işlenen suçu tanıması gerekiyor” dedi.

“Siyahilerin, Arapların, göçmenlerin devletin gözünde hiçbir önemi yok, ancak yine de demokratik olduklarını iddia ediyorlar” diyen Traore, “Tüm dünyanın, siyahilerin ve Arapların Fransa’da güvende olmadığını bilmesi gerekiyor. Evet, siyahiler, Araplar, göçmenler tehlikede. Bu insanlar aşırı ırkçı polisin şiddeti sonucu düzenli olarak ölüyorlar” ifadelerini kullandı.

Öte yandan geçtiğimiz Aralık ayında Assa Traore, “Fransız ırksal adalet hareketinin yüzü” olarak Time dergisinin “Yılın Muhafızları” arasında gösterilmişti.

Bu haber 98 kez okundu.
Dünya - 15:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ